Počet obéznych ľudí po celom svete neustále rastie. Mnohí trpia, sú zúfalí, pretože aj napriek silnej vôle, diétnym opatreniam, motivácii a vytrvalosti sa žiadaný efekt nedostavuje. Podaktorí zainteresovaní možno teraz nájdu odpoveď na otázku “prečo?”.
Nemalú rolu môžu zohrávať niektoré faktory, ktoré majú závažný vplyv na metabolizmus a pokiaľ nie sú brané do úvahy, môže byť chudnutie utrpením.
1. Chybná funkcia štítnej žľazy zabraňuje alebo výrazne spomaľuje chudnutie
Štítna žľaza je zodpovednná za produkciu hormónov štítnej žľazy Trijodtyronin (T3) a Tyroxin (T4). Tieto životne dôležité hormóny regulujú aktivitu látkovej premeny. Hlavnou zložkou hormónov štítnej žľazy je stopový prvok jód. Z medicínskeho hľadiska je nedostatok jódu najčastejšou príčinou zníženej činnosť štítnej žľazy. V tomto prípade dáva štítna žľaza príliš málo hormónov do krvného obehu, čo vedie k celkovému výraznému spomaleniu metabolizmu.
Pri zníženej funkcii štítnej žľazy „ide organizmus na úspornom režime“, teda má aj nižšiu energetickú potrebu. To znamená, že dotyčná osoba musí prijímať podstatne menej kalórií, ak si chce udržať svoju váhu. Ak nie, potom prebytok energie je okamžite uložený ako tukové rezervy a hmotnosť narastá, aj keď kalorický príjem sa nezvyšuje.
Príznaky zníženej činnosti štítnej žľazy /hypotyreózy
• pocit tlaku na krku
• struma
• únava a nedostatok motivácie
• nízky krvný tlak a pomalý srdcový tep
• zápcha
• zlý spánok
• suchá pokožka, vlasy, nechty
• bolestivá menštruácia
• zvýšená hladina cholesterolu
• nevysvetliteľné priberanie na váhe
V takomto prípade je vhodné obrátiť sa na endokrinológa a vyšetrenie všetkých troch parametrov. Ak je vaša hodnota THS v “normálnom” rozmedzí (0,3 až 4,2), vaša štítna žľaza je lekármi považovaná za zdravá.
Pre redukcie chtivých je tento výsledok klamný. Pokles hladiny hormónov štítnej žľazy, okamžite stimuluje hypofýzu, k zvýšenej tvorbe aktívneho THS tak, aby stimuloval zvýšenú produkciu hormónov TSH. Hodnota TSH nad 1,0 už naznačuje, že hypofýza už zabezpečila zvýšenú tvorbu hormónov štítnej žľazy…..teda spomalenie metabolizmu už nastalo. Tu je celkom na mieste aj úprava stravného režimu a je vhodným doplnkom med. Terapie. Program úpravy metabolizmu metabolic balance – je zostavený individuálne na základe osobnej anamnézy čoho súčasťou je aj krvný rozbor vrátane hormónu TSH, čo znamená že zostavený jedálny plán zohľadňuje aj prípadnú chybnú funkciu štítnej žľazy, či je to hypotyreóza alebo hashimoto….
2. Hormonálne poruchy bránia lipolýze (spaľovanie tukov)
Okrem problémov so štítnou žľazou aj iné hormonálne poruchy môžu zohrávať významnú úlohu pri rozvoji obezity. Iba vyvážené hladiny hormónov zabezpečujú – okrem mnohých iných účinkov – optimálne rozdelenie tukových zásob. Nerovnomerné rozdeľovanie tuku často s nadmerným hromadením tukových buniek v oblasti zadku a brucha. Zodpovednosť za to môže prebytok alebo nedostatok sexuálnych hormónov estrogén, progesterón alebo testosterón.
• Testosterón umožňuje uvoľnenie telesných tukov (najmä v oblasti brucha), tak, aby mohli byť odbúrané. V prípade, že hladina testosterónu je príliš nízka, lipolýzy je automaticky výrazne znížená.
• Progesterón stimuluje metabolizmus, podporuje metabolizmus tukov a udržuje hladinu inzulínu v zdravých hladinách. Nedostatok progesterónu, vedie k hyperinzulinémii (patologicky zvýšená hladina inzulínu). Tento vývoj prispieva v konečnom dôsledku k obezite.
• Dominancia estrogén spôsobuje, lipogenézu, že telo hromadí tukové bunky a vedie k zvýšenému zadržiavaniu vody. Okrem toho, zvýšená hladina estrogénu ovplyvňuje produkciu hormónov štítnej žľazy. Všetky tieto faktory vedú k sťaženej redukcii hmotnosti
3. Potravinové alergie a intolerancie taktiež sťažujú chudnutie
Mnoho ľudí trpí potravinovými intoleranciami alebo alergiami, o ktorých ani nie sú si vedomý. To môže spôsobiť dlhodobý zápalový proces, kedy sa uvoľní veľké množstvo bielkoviny nazývanej TNF-alfa . Táto endogénna látka môže vyvolať zápalové procesy (napríklad horúčku) a zničiť aj nádorové bunky. To je príklad pozitívnych vlastností TNF-alfa.
V prebiehajúcich zápalových procesov, v dôsledku výživy ako prehnaná reakcia tela a jeho neustála produkcia môže viesť k všeobecnému narušeniu využitia glukózy s následkom inzulínovej rezistencie až diabetu 2. typu.
Samozrejme sú aj miernejšie reakcie, kedy skrytá potravinová alergia môže spôsobiť napr. podráždenie sliznice žalúdka, čo môže viesť k často opakujúcim návalom hladu, čo v redukcii hmotnosti taktiež nie je žiaduce.
Vyvážená hladina hormónov má nielen u redukciechtivých zásadný význam. Narušená hormonálna produkcia je nie zriedkavo aj následkom vysokého podielu viscerálneho (vnútro-orgánového) tuku, pretože sám o sebe je hormonálne aktívny. Hormóny ako estrogén, leptín, rezistín, prezápalové látky ako napr. TNF-alfa, IL….a t.ď. sú jeho súčasťou a s nadmerným množstvom visc. Tuku sa ich prirodzené funkcie míňajú účinku. Teda môžeme hovoriť o uzatvárajúcom sa „bludnom kruhu“ nazývanom porucha metabolizmu.
Ďalšie faktory:
4. Nedostatok balastných látok
5. Niektoré medikamenty vedú k nárastu hmotnosti
6. Chemické sladidlá vedú k návalom hladu
7. Glutamát „vypína“ pocit sýtosti
8. …
Fazit
Nie všetci ľudia s nadváhou jedia príliš veľa. Je mnoho ďalších možných príčin, ale aj následkov, ktoré sa však často nezohľadňujú pri zostavovaní stravovacieho programu u žiadanej úpravy hmotnosti. Často sa dokonca následky zamieňané za príčiny….
V prvom rade je potrebné aby ste sami prevzali iniciatívu. Niektoré faktory môžete nezávisle kontrolovať iné prípadne konzultovať s odborníkom, ktorému dôverujete.
Do budúcnosti Vám prajem veľa úspechov redukcii a ešte viac v udržaní dosiahnutých úspechoch.