Ktoré potraviny konzumovať v BIO kvalite?

Potraviny z ekologickej produkcie majú nielen lepšiu chuť než väčšina bežne pestovaných produktov ale predovšetkým ďaleko väčšie množstvo živín. Niektoré plody absorbujú viac pesticídov v porovnaní s inými ….. tu nájdete zoznam potravín, ktoré by ste mali v každom prípade kupovať v BIO kvalite.

Tieto potraviny musia byť BIO

Existujú rastliny, ktoré sú častejšie ošetrené pesticídmi a fungicídmi, ako ostatné. Taktiež sú rastliny, ktoré vstrebávajú viac toxínov, ako ostatné. A potom sú aj rastliny, ktoré absorbujú určité preferované toxíny z pôdy, aj keď ich použitie v poľnohospodárstve je už po celé desaťročia zakázané, sú stále v pôde uložené.

Napríklad, niektoré obilniny absorbujú Dieldrín (insekticíd, ktorý je silný karcinogén a poškodzuje imunitný systém) aj keď tento toxín bol zakázaný v niektorých krajinách už v roku 1974 no v niektorých krajinách až 2001.

Ak si nemôžete dovoliť všetky potraviny v BIO kvalite alebo k nim nemáte prístup, aspoň u nasledovných potravinách siahnite po bio kvalite:

Jablká

Jablká absorbujú viac pesticídov, než akékoľvek iné ovocie. V jablkách bolo zistených asi 36 rôznych chemických látok a v jednom jablku bolo nájdených sedem rôznych chemikálií súčasne. Preto má zmysel zabezpečiť toto ovocie iba z ekologického poľnohospodárstva.

Jahody

Tiež jahody sú jedným z najviac kontaminovaných druhov ovocia. Než si kúpite bežne pestované jahody, radšej nekupujte žiadne. Jahody možno napokon ľahko a úspešne pestovať na každom balkóne v okenných debničkách alebo črepníkoch.

Broskyne a nektárinky

Tieto plody sú taktiež známe tým, že dokážu naviazať oveľa viac chemický látok a pesticídov ako väčšina ostatných druhov ovocia. V nektárinkách bolo nájdených až 33 rôznych chemických látok a pesticídov.

Čučoriedky

Aj keď čučoriedky sú všeobecne považované ako super ovocie (zvlášť bohaté na životne dôležité a zdraviu prospešné látky), ale to platí len v prípade, že sú organicky pestované. Pokusy ukázali, že čučoriedky môžu byť kontaminované až 52 rôznymi pesticídmi.

Hrozno

Hrozno -nádherné plody plné antioxidantov a živín. No k čomu je to dobré ak obsahuje aj 17 rôznych chemických látok a pesticídov….

Uhorky

Uhorky sú jedným z tých čerstvých potravín, ktoré na testoch dopadli najhoršie. Našiel sa v nich celý koktail pesticídov. Preto sa všeobecne odporúča jesť len olúpané uhorky. Bohužiaľ v šupke a pod ňou sa nachádza celý rad dôležitých a prospešných živín, takže organické/BIO uhorky – môžete samozrejme jesť aj so šupkou čo má dvojitú výhodu, sú menej toxické a majú cennejší obsah.

Paprika

Vzhľadom k tomu, že má paprika len veľmi tenkú šupku, absorbuje veľmi rýchlo pesticídy a chemikálie. Ak nemáte prístup k paprike organicky pestovanej, bezpečnejšie alternatívy sú hrášok, biela alebo červená kapusta či brokolica.

Špenát a kel

Listy z týchto dvoch druhov zeleniny, sú schopné absorbovať až 48 rôznych pesticídov. Preto je obzvlášť dôležité v tomto prípade kupovať iba produkty ekologického poľnohospodárstva, alebo zameniť za vyššie uvedené alternatívy

Zemiaky

Zemiaky môžu absorbovať až 37 chemických látok a pesticídov. Vzhľadom k tomu, že takmer žiadna zelenina nemá tak výrazné rozdiely v chuti medzi organickou a neorganickou formou, oplatí sa poohliadnuť sa po BIO variante.

Tekvica

Tekvica je páve tým známa tým že, absorbuje napr. Dieldrín z pôdy, čo je dôvod, prečo by mala byť konzumovaná v bio- kvalite.

Zelené fazuľky

Bohužiaľ, zelené fazuľky sú vysoko na zozname, pretože môžu absorbovať až 60 rôznych pesticídov používaných pri pestovaní zeleniny a zároveň počas jej rastu absorbuje aj insekticídy používané v tomto období.

Detská výživa

Malé deti nie sú pri dnešnom potravinovom zaťažení toxínmi vybavené detoxikačnými mechanizmami. Preto by mali deti prichádzať do styku len s BIO kvalitou, teda pokrmom pripraveným doma z bio potravín.

Mlieko a mliečne výrobky

Väčšina dobytka na jednej strane konzumuje krmivo z geneticky modifikovaných potravín/ rastlín a na druhej strane, bežné krmivo obsahuje zvyšky chemikálií, pesticídov, syntetických prísad a liekov.

Kedykoľvek je to len možné, mliečne výrobky kupujte priamo vo forme čerstvého mlieka z farmy. Čerstvé mlieko a syr sú určite zdravšie než tie spracované, ktoré sú k dispozícii v supermarkete.

Mäsové výrobky

To isté platí aj pre mäso, hydinu, rýby a výrobkov z nich. Odhliadnuc od etického hľadiska, teda konzumácie mäsových výrobkov získaných z relatívne šťastných živých zvierat, je taktiež logické, že mäso zo zvierat chovaných a kŕmených druhu primeraným spôsobom (trávou, bylinami miesto obilia , kukurice a sóje) je zdravšie.

Pri nákupe uprednostnite BIO potraviny produkované na regionálnej farme miesto BIO potravín z obchodu ktoré spĺňajú iba ekologické nariadenia EÚ. Vhodné sú aj potraviny nesúce značku asociácie ekologického poľnohospodárstva ako Bioland, Demeter, Naturland, Bio-Suisse, Bio Austria atď…

Zdroj www.zentrum-der-gesundheit.de

Scroll to Top
Napíšte mi Zavolajte mi