Mladé dievčatá sa dostávajú skôr a skôr do puberty. Ešte nedávno sa za vinníkov označovala len vysoko kalorická strava a chronický nedostatok pohybu. Avšak dnes odhaľujeme ďalších vinníkov: všade prítomnosť hormonálne účinných chemikálií je na „pretrase“. Fakt, že mladé dievčatá dosahujú skôr pohlavnú zrelosť, nie je možné viac ignorovať.
Začiatok puberty u dievčat v západných priemyselných krajinách je dnes v priemere o rok skôr ako tomu bolo ešte pred dvadsiatimi rokmi. Svoju prvú menštruáciu zažívajú dievčatá v priemere už v desiatich rokoch a troch mesiacoch. Nadmerné množstvo tuku, predovšetkým vnútro orgánového bohatého na tvorbu estrogénu určite nie je zanedbateľným faktorom, no vedci upozorňujú na výrazný vplyv toxínov zo životného prostredia.
Vyššie riziko rakoviny a cukrovky
Niektoré hormonálne aktívne chemikálie môžu napodobniť účinok ženských pohlavných hormónov do tej miery, čoho následkom by mohlo dôjsť k predčasnej puberte u dievčat, upozorňuje tím výskumníkov z Mount Sinai School of Medicine v New Yorku.
Spojitosť medzi chemickými látkami, s ktorými mnohé deti prichádzajú denne do kontaktu, a príliš skorý alebo príliš neskorý nástup pubertálneho vývoja – podľa výskumov vedcov z New Yorku už nemožno poprieť.
Či už o rok skôr alebo neskôr, to by naozaj nemal byť rozdiel, mohli by ste si pomyslieť (môj osobný názor je, že aj ten rok vo vývoji dieťaťa je dlhá doba). Výskumný tím z Mount Sinai School hovoria o súvise so zdravotným znevýhodnením, pretože výrazne zvyšuje riziko rakoviny a cukrovky v neskoršom živote.
Hormonálna rovnováha je v chaose – vďaka ftalátom, fenolom a fytoestrogénom
V priebehu dvoch rokov vedci pozorovali 1151 amerických dievčat vo veku šesť-osm rokov a pravidelne merali zaťaženie chemickým látkam (napr. Príklad ftalátu a fenolu) v moči ako aj ich hladinu fytoestrogénov.
Fytoestrogény sú prírodné látky s estrogénovým efektom. To znamená, že napodobňujú estrogén v tele čo môže viesť k hormonálnej nerovnováhe. Fytoestrogény sú, napríklad, v sójových produktov, alebo dokonca v niektorých semenách (ľan), strukovinách, v obilninových klíčkoch a v obilninách.
Ftaláty sú chemické látky, ktoré sa používajú pri výrobe kozmetiky, lepidiel, čistiacich prostriedkov, obalových materiálov, farieb a farbív, liečiv, zdravotníckych pomôcok a hračiek (vrátane Erotických výrobkov z mäkkého plastu). V EÚ je použitie zmäkčovadiel zakázané aspoň v kozmetických výrobkoch a v detských hračkách, pretože môže u chlapcov viesť k feminizácii a u dospelých mužov k neplodnosti, obezite a cukrovke.
Medzi fenoly patria napríklad bisfenol A (BPA) používaný pri výrobe plastových fliaš. Rozsah použitia BPA je však extrémne rôznorodý. Chemikálie nájdeme v dojčenských fľašiach a fľašiach na vodu, mobilných telefónov a počítačových skríň, v obaloch potravinových konzerv (tuniak, paradajkový pretlak, fazuľa, polievky, atď) v nápojových obaloch a plast. dózach so sušenou detskou výživou.
Stále viac a viac štúdií ukazujú, že BPA môže spôsobiť hormonálnu nerovnováhu a tiež môže viesť k vzniku rakoviny, vrodených porúch, porúch správania a ďalších chorôb.
Účinok chemických látok závisí od dávky a pozície v tele
Vedci z New Yorku zistili v moči sledovaných dievčat výrazný výskyt všetkých troch látok. Zvlášť ftaláty a fytoestrogény sa zdali byť schopné iniciovať skorú pubertu.
Ďalšie hormonálne aktívne chemické látky môžu inhibovať (brzdiť) tvorbu vlastných hormónov a viesť k oneskorenému nástupu puberty. Praktický dopad chemických látok bol taktiež závislý od dávky a pozície v tele.
Pravidlá pre ochranu detí
Pre ochranu svojich deti od uvedených troch látok, stačí dodržiavať niekoľko pravidiel:
- Vyhnite sa sójovým produktom
- Kupujte iba nápoje v sklenených fľašiach
- Používajte čerstvé potraviny, miesto konzervovaných potravín
- Kozmetika, hygiena a čistiace prostriedky z BIO zdroja
- Používajte hračky z prírodných materiálov bez chemického ošetrenia