Psychosomatika v nutričnej terapii

Psychosomatika skúma, ako naše psychické prežívanie ovplyvňuje fyzické zdravie. Psychika v sebe nesie všetky myšlienky, zážitky a emócie – aj tie, na ktoré si vedome nespomíname. Telo si však všetko pamätá. Ak sú tieto zážitky spojené s ohrozením alebo traumou, môžu v tele vyvolávať dlhodobý stres, napätie, ktorý sa prejavuje fyzickými symptómami.  Avšak symptómy nie sú len problémom, ale aj príležitosťou. Mnohé staroveké kultúry vnímali choroby ako možnosť pre osobný rast a transformáciu, o čom hovoria aj rôzne posvätné texty kultúr z celého sveta.  Našou úlohou je naučiť sa čítať tieto signály tela a využiť ich pre vlastný rozvoj a rovnováhu.

V nutričnej terapii zohráva psychosomatika, často kľúčovú úlohu, pretože stravovacie návyky sú často ovplyvnené emocionálnym prežívaním. Nutričná terapia preto kombinuje individuálny prístup k výžive s poznatkami o psychosomatike, za cieľom podporiť nielen telesné zdravie, ale aj psychickú pohodu. Pomáham klientom pochopiť, ako stres, úzkosť, spontánne emočné prejavy riadené nevedomými reakciami (vzorce, kódy, tiene a t.ď.), môžu ovplyvniť trávenie, metabolizmus a redukčné zámery a učím, ako tieto faktory zvládať v každodennom živote.

harmonia mysel_srdce

Dávaš si záväzky?

  • Nabudúce, keď ma šéf/muž/dieťa rozčúli, miesto obvyklej sladkosti ,si dám niečo zdravé!
  • Už sa nemôžem na seba dívať, od zajtra chudnem!
  • Kúpila som si nehorázne drahé šaty o číslo menšie, aby som mala motiváciu!
  • Mám naplánovanú kontrolu u “cukrárky” (diabetológ), tak aspoň dva týždne si budem písať sacharidový protokol!
  • Musím schudnúť 30 kg inak budem musieť užívať lieky ktoré poisťovňa nepreplatí a to si nemôžem dovoliť!
  • Ak dokázala kolegyňa držať takú prísnu diétu, tak to musím dať aj ja!
  • … a i.
Všetky uvedené vyjadrenia sú založené na deštrukčných emóciách.  Hnev, frustrácia, strach, závisť, výčitky, seba- vydieranie…. úsilím svoju emóciu nezmeníme.

Ak s emóciou bojujeme, narastá. Viac úsilia nepomôže!  Neexistuje žiadny racionálny postup ako sa zbaviť strachu, hnevu, výčitiek, závisti…. Pozitívne afirmácie, ani tie najpozitívnejšie myšlienky, ktoré nevychádzajú zo srdca, nepomôžu. Stane sa to znova, znova a znova je emócia späť. Hnev strieda ľútosť ….  čím ubližujeme sebe a cez seba najbližším, najdrahším. Ako prestať bojovať? Ako von zo „začarovaného kruhu“, ktorý nás ovláda?

Kľúčom k riešeniu je vedomé vnímanie prítomnosti, stav kedy nebojujeme. Úroveň vedomia, kedy nie je treba o nič bojovať, usilovať. Stav, kedy sa hnev stáva súcitom, strach rešpektom, výčitky prijatím a závisť doprianím.

Vedomé prežívanie prináša vnútorný pokoj, ktorý je v nás stále prítomný. Nie je potrebné ho hľadať, stačí si naň spomenúť a naučiť sa, ako si ho udržať. A v tom vám môžem pomôcť, ak ma o to požiadate ♥.

Psychosomatika & Prepojenie mysle a tela

 Psychosomatika (odbor) spája súvislosti medzi psychikou a telom. Psychika predstavuje priestor, ktorý v sebe zahŕňa všetko, na čo myslíme, čo prežívame, naše zážitky. To všetko, aj minulé, je v nás uložené, aj keď na to práve nemyslíme, alebo si na to nespomíname.

Pokiaľ také zážitky sú alebo boli ohrozujúce, organizmu spôsobujú enormný stres. Najčastejšie podvedome také zážitky potláčame, čo je vlastne ochrana ale zároveň tým vytvárame programy (tiene), ktoré pre prejav, napríklad somatiky, potrebujú spúšťač. Vnútorný konflikt sa prejavuje cez telo ochorením, bolesťou…, je to príležitosť a zároveň kľúč k riešeniu. Na telesnej rovine môže každý ukázať prinajmenšom prstom na miesto, kde je problém, kde ho tlačí topánka alebo ho trápi bolesť. Na prenesenej rovine ide tiež iba o to, vložiť prst do (nehmotnej) rany a položiť správnu otázku,

Myšlienka využiť obrazy chorôb ako šancu dostať sa ďalej na ceste vývoja je prastará a podľa jej charakteru ju možno nájsť už v posvätných spisoch rôznych národov. V našej dobe bola vďaka prírodovedeckej medicíne zatlačená do pozadia a do značnej miery zabudnutá.

V roku 1983 bola prvýkrát uverejnená kniha Choroba ako cesta. Dnes sa tento prístup – rozšírený a hlbšie prepracovaný – začína uplatňovať v lekárskej praxi. Obrazy niektorých chorôb podľa knihy Dr. Rüdiger Dahlke

Obezita – vonkajšia “plnosť” namiesto vnútorného naplnenia, vyhýbanie sa realite. Riešenie: mentálne naplnenie a naučiť sa chrániť inak ako tukovou izoláciou

Alergia – konflikt medzi agresiou a senzibilitou, vojna na telesnej rovine. Riešenie: spoznajte, že máte nepriateľov aj v sebe

Nádor – nespracované zranenie, problém, ktorý si človek nepriznáva a ktorý ho ničí. Riešenie: spomeňte si na to, čo v živote naozaj chcete a nájdite odvahu to uskutočniť

Scroll to Top
Napíšte mi Zavolajte mi