Viete, čo všetko treba brat do úvahy, aby váš metabolizmus pracoval na plné obrátky? Ideálne je, ak sa obrátite na odborníka.
Otázky o zdravom detoxe
Prinesie mi úprava hmotnosti aj zdravotné benefity?
Už dvadsaťpercentná nadváha predstavuje riziko takzvanej hyperinzulinémie, s čim sú spojené ďalšie ochorenia metabolického syndrómu. Nazývame ich aj smrteľné kvarteto, ide o hypertenziu, prediabetes alebo diabetes, poruchy metabolizmu tukov, obezitu. Napríklad tuk v brušnej dutine je oveľa rizikovejší v súvislosti so zápalom. Sám osebe produkuje štyrikrát viac zápalových látok. Práve preto je jeho redukcia prevenciou zápalových ochorení ci už chronických alebo autoimunitných.
Je lepšie, keď si dám program na úpravu ci očistu organizmu ušiť na mieru?
Každý je jedinečný, líšia sa stravovacie návyky jednotlivca i stav metabolizmu. Možno trpíte alergiami, neznášanlivosťou na niektoré potraviny, máte chronické zápalové ochorenia, prechádzate náročnejšou menopauzou alebo máte iné ťažkosti, ktoré treba zohľadniť pri spracovaní osobného plánu výživy. Niekedy sú to aj obyčajnejšie veci, nemáte radi cibuľu alebo cuketu. Na čo by vám bol hoci aj dobrý nutričný plán, ak by obsahoval potraviny, ktoré vám nechutia? Stravovacie návyky a potraviny, ktoré považujete za bežné, nemusia byt ani zďaleka vhodné pre každého. Prirodzená samoregulácia tela sa môže narušiť, v dôsledku čoho vznikajú choroby i obezita.
Kamarátka chudla vďaka metabolickému programu Metabolic Balance. Treba pri ňom počítať kalórie?
Ich dôsledné sledovanie ma totiž priam otravuje. Počítanie kalórií vám môžu uľahčiť aj rozličné mobilné aplikácie, je to však len jeden dielik skladačky. Omnoho dôležitejší je pomer živín, teda sacharidov, bielkovín, tukov a ostatných potravinových zložiek, ktoré sú v kalóriách obsiahnuté. Napríklad metabolický program, s ktorým pracujem, je šitý na mieru s konkrétnymi dávkami uvedenými v gramoch. Rovnako pridávame aj podrobnú špecifikáciu potravín. Pre lepšiu predstavivosť vám poslúžia inšpirácie vo forme receptov.
Správny odborník
Na začiatku každého snaženia sa oplatí, aby ste si ujasnili kompetencie jednotlivých odborníkov. „Slovenská legislatíva pozná rôzne profesie, ktoré poskytujú poradenstvo výživy, no majú rôznu mieru kompetencií v súvislosti s anamnézou a možnosťou poskytovania, diétnej, liečebnej ci klinickej výživy,“ vysvetľuje Katarína Grich. „Predovšetkým lekár, diétna sestra a nutričný terapeut môžu poskytovať služby v oblasti liečebnej, klinickej i redukčnej výživy ľudom s metabolickým syndrómom, pod ktorý spadajú najčastejšie civilizačné ochorenia. Výživové poradenstvo je sprievodnou liečbou najmä v odboroch ako obezitológia, diabetológia, endokrinológia, gastroenterológia, ale aj imunológia a preventívna medicína.
Mám vyše päťdesiat a manžel mi tvrdí, že sa mi neoplatí chudnúť, lebo v mojom veku sa mi to nepodarí. Je to pravda?
Ľudský organizmus prechádza rôznymi životnými etapami a tie majú svoje predovšetkým hormonálne podmienené špecifiká, ktoré je nevyhnutné zohľadniť pri jedálnom lístku šitom na mieru. Iný ho bude mat tridsiatnička a iný dáma po menopauze. Zmena je však možná v každom veku. Väčšiu úlohu tu skôr zohráva mentálna flexibilita a ochota meniť svoje stravovacie návyky.
Musím si pri diéte škrtnúť všetky tuky?
Nie je to najlepší nápad. Tuky patria k esenciálnym živinám, ktoré si náš organizmus nevie vytvoriť, teda musia byt nevyhnutnou súčasťou životosprávy. Sú obsiahnuté napríklad v mliečnych produktoch, rybách, ale aj v orechoch ci semenách. Dôležitý je ich podiel a druh. Napríklad pri zápalových ochoreniach je zaradenie potravín s vysokým podielom kyseliny arachidónovej, ktorá sa nachádza napríklad vo vaječnom žĺtku ci tučných druhoch mäsa, kontraproduktívne, keďže podporuje tvorbu zápalu.
Informácie pomáhajú
S výživovými poradcami, diétami, očistnými kúrami sa doslova roztrhlo vrece.
Zorientovať sa v tom, ktorý je skutočne kvalitný, vám môže pomôcť už vstupná konzultácia. „Dôležité je nielen krvné vyšetrenie, ktoré poodhalí možné prebytky alebo nedostatky živín, ale i osobné údaje ako vek, výška, hmotnosť s rozdelením podielu tuku a svalovej hmoty, telesné obvody, ale i prípadné vznikajúce ochorenia i subjektívne pocitové ťažkosti,“ hovorí výživová poradkyňa. „Nezabudnite odborníka informovať aj o pravidelnom užívaní liekov alebo predchádzajúcej medikamentóznej liečbe.“
Sacharidy radšej zložité! Aké sú to?
Medzi najznámejšie cukry patrí sacharóza, ktorá je zložená z glukózy a fruktózy. „Poznáme ich pod bežným cukrom a medom. Je jedno, ci ide o cukor trstinový, repný, kokosový alebo iné alternatívy. Tie môžete zo stravy dočasne alebo úplne vylúčiť, prípadne ich obmedziť,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Katarína Grich. „Treba si uvedomiť, že cukry nepatria medzi esenciálne látky, čo znamená, že telo si glukózu, ako zdroj energie, dokáže v núdzovom stave vytvoriť“. Zamerajte sa skôr na príjem zložitých sacharidov, ale aj pri nich je lepšie brat do úvahy vplyv celého pokrmu na glykémiu, nielen glykemický index jednotlivých potravín.
Nezabúdajte na tekutiny
Výsledok snaženia vám ľahko môže pokaziť pitný režim vyskladaný zo sladených nápojov. Ideálna je čistá voda, ale i nesladené čaje. „Na úpravu hmotnosti je vždy dôležitý zvýšený príjem vody, samozrejme, všetko sa nastavuje s ohľadom na srdcové ci obličkové ochorenia,“ dodáva výživová poradkyňa.
DÁVAJTE SI POZOR
Už samotné zamieňanie detoxu s redukciou hmotnosti je podľa odborníčky chyba. Pozorne však zvážte aj to, akú metódu ci terapeuta si na zmenu životosprávy zvolíte. Na čo si podľa Kataríny Grich treba dávať pozor?
- na akom princípe je všetko postavené – ci len na výživových doplnkoch alebo skôr úprave jedálneho lístka, keďže terapia by vás mala naučiť, ako sa stravovať dlhodobo, teda aj po redukcii hmotnosti
- diagnostické nástroje – špeciálne váhy, z ktorých poradca vytlačí nespočetné množstvo informácií, sú často len pre dojem
- krvné vyšetrenie – malo by byt súčasťou vstupných údajov a mal by ho hodnotiť kompetentný poradca, krvné vyšetrenie je zárukou kvality, keďže krv odráža veľa z vášho zdravia
- podrobná anamnéza – odborník by si mal na konzultáciu vyhradiť dostatok času, rozhovor by mal zahŕňať osobné údaje, informácie o zdravotnom stave, stravovacie návyky. Aj týmto spôsobom si môže poradca získať vašu dôveru.
Nestavte na JEDNOSTRANNOST
Jednostranná strava zameraná akýmkoľvek spôsobom nemá nič spoločné so zdravím.
„Je jedno, či ide o kapustovú ci ryžovú diétu. Rovnako to platí pre práškové kokteily, ktoré majú nahradiť komplexnú prirodzenú výživu. Jest celé týždne mäso so zeleninou na spôsob delenej stravy, to všetko môže viest nielen k jojo efektu, ale aj k poškodeniu regulačných mechanizmov,“ zdvíha varovný prst výživová poradkyňa.
ZDRAVIE špeciál 1/2021
Autori, redakcia ZDRAVIE a Katarína GRICH